Russia, 119501, Moscow, Veernaya str., h. 2 – 145

Phone/fax: +7(495) 933-71-16
Ðhone: (multichannel): +7(495) 225-44-91
e-mail: kulturfond_ofis@bk.ru
www.artvera.ru


feedback

rus
About the festival  
The Festival 2017  
The Festival 2016  
THE FESTIVAL 2013  
THE FESTIVAL 2012  
Laureates of the award “BELIEF”
THE FESTIVAL 2011  
The FESTIVAL 2010  
THE FESTIVAL 2009  
THE FESTIVAL 2008  
THE FESTIVAL 2007  
How to become a participant  
Charitable Auction  
Our awards  
MASS MEDIA ABOUT US  
Contacts  
News  

Protocol of the international jury meetings at the Sixth Moscow International Festival of Arts

«Traditions and Contemporaneity»

We, the undersigned, the members of the international jury:

Salakhov Tahir Teymurovich, Chairman of the international jury, national artist of the USSR, Russia and Azerbaijan, winner of the State awards of the USSR and Azerbaijan, vice-president of the Russian Academy of Arts;

Leivikov Mark Georgiyevich, Chairman of the Board of trustees at the MPF of culture support and contemporary art development;

Petresku George, international expert of UNESCO;

Naumov Vladimir Naumovich, honorary member of jury, assistant of the jury chairman, film director, national actor of the USSR, president of the National academy of cinema arts and sciences, honorary member of the Russian academy of Arts, vice-chairman of the jury;

Tavor Yossi, international expert on painting in Israel;

Pchelnikova Svetlana, the Head of the charitable project «Parade of star dolls», the president of Club of dolls collectors in Russia, member of the British doll association, honorary member of the American union of doll Clubs;

Zverkov Yefrem Ivanovich, full member of the Russian Academy of Arts, the vice-president of the Russian Academy of Arts, the winner of the State award of I.E.Repin in RSFSR, the State award of the Russian Federation, national artist of the USSR,

Have defined the winners of the Sixth Moscow International festival of arts "Traditions and Contemporaneity".

Decided: to award with a figurine "Vera", winner's diplomas in the following directions:

1. PAINTING:

1. Nomination «For preservation of traditions in modern painting».

Awarded - Andrey Esionov, Moscow, Russia, for the work

«The Borodino battle or the white begin and give a mat in three courses», c/o, 160õ120, 2012.

2. Nomination «For unique national originality».

Awarded - Rashad Mekhtiyev, Azerbaijani Republic,

for the work "Leyla", 2003, c/o, 90õ120.

3. Nomination «For originality of handwriting and identity of style».

Awarded - Abram Dallakyan, Yerevan, Republic of Armenia, the «Autumn symphony» project manager,

 for the works of Oganesyan Melkon, Gasparyan Seyran, Abramyan Sarkis, Antonyan Ovik.

4. Nomination «For freshness of sight» (young talents).

Awarded - Maryam Alakbarli, Azerbaijani Republic,

for the work «Roses, roses, roses…», c/o, 70õ50, 2011.

5. Nomination «For long creative life and fidelity to the art».

Project - the Belykh dynasty, Germany – Russia,

for the works of Lyubov Belykh, Nadejda Belykh, Alexey Belykh.

6. Nomination «For preservation of cultural heritage and artist's memory».

Awarded - Grigoriev Boris Petrovitch, Moscow, Russia, for the project «Color poetry»,

 the work «I will cure soul with love - 4». 130õ100, c/o, 2002.

7. Nomination «For innovative experiment and novelty in composition».

Awarded - project «Heavenly lift», Grechanik Alexander, Moscow, Russia.

2. GRAPHICS

8. Nomination «For diligence and professionalism».

Awarded - Naumov Vladimir, Moscow, Russia,

for the sketch on «Master and Margarita», 53õ57, mixed technique, water color, gouache, 1998.

9. Nomination «For compliance to the chosen technique».

Awarded - Andrey Makarevich, Moscow, Russia,

for the work «Portrait», 52õ72, mixed technique, 2011.

10. Nomination «For love to surrounding reality».

Awarded - Vladimir Vasiliev, Moscow, Russia,

for the work «Descent to the river», paper/water color, 61õ46, 2010.

3. SCULPTURE

11. Nomination «For the best use of material qualities».

Awarded - Sergey Horikov, Moscow, Russia,

for the work «Removal from the cross», 60õ30õ21, marble, 2012.

12. Nomination «For idea's width and grandness of its embodiment».

Awarded - Andrey Kovalchuk, Moscow, Russia,

for the work «Empress Maria Aleksandrovna», 2011.

4. INSTALLATION

13. Nomination «For esthetics in contents and form». 

Awarded - Surovtseva Darya, France-Russia,

for the work «My luggage», 60õ45õ45, porcelain, plexiglass. 2006-2012.

14. Nomination «For multidimensionality of image and sense».

Awarded - Anatoly Shmuel Shelest, «Skizza» gallery, Jerusalem, Israel,

for the works "Comments", 2012.

15. Nomination «For multidimensionality of image and sense».

Awarded - Anna and Anatoly Nezhnye, Moscow, Russia,

for the work «Sketch. Russian seasons», 2011.

5. APPLIED ART

16. Nomination «For idea's integrity and its successful embodiment».

Awarded - Volkodayeva Irina, Moscow, Russia, for the work «Grand duke Alexander Nevsky,

Grand duchess Alexandra Bryachislavna», author's porcelain, textiles, lace, semi-precious stones, pearls.

17. Nomination «For bright originality».

Awarded - Obraztsova Tatyana, Moscow, Russia,

for the triptych «Nature's secret», 375õ255, 2011.

18. Nomination «For innovative experiment and novelty in composition».

Awarded - Pavel Bokanov, Moscow, Russia, the director of the art glass studio – laboratory «Glastel»,

for the work "Grenades", 43õ43, glass Glastel, 2011.

19. Nomination «For style's originality and identity».

Awarded - «Art-Niva» Gallery, its director - Nina Poni Podgornenskaya, Moscow, Russia,

for the work «Red lilies», 42õ50, 1961.

6. MUSEUM BUSINESS

20. Nomination «For quality, enhancement and collection preservation».

Awarded - «Manizer – artists union» project, Nina Manizer, Moscow, Russia,

for the works of Gugo Manizer, Elena Yanson-Manizer, Matvei Manizer.

21. Nomination «For brightness and originality of exhibition work».

Awarded - Commission of Romania for UNESCO, Bucharest, Romania,

for the project «Romanian art and spirituality», in the face of the director,

expert of UNESCO, George Petresku, for the works of Andrian Badea, Roman Mirch, Chiprian Paleologi, George Tenase.

22. Nomination «For disinterested and self-denying service to art»,

"Alla Bulyanskaya" Gallery, London, Great Britain,

for the work of Gleb Bogomolov «1045. Aegina», c/mixed technique, 2004. 

SPECIAL AWARDS

23. Award in the field of art "Vera" is given to the official sponsor «Renova» Group, Vekselberg Victor Feliksovich, Chairman at the board of directors,

for the rendered support in carrying out the Sixth Moscow international festival of arts «Traditions and Contemporaneity».

24. For the anniversary award in the field of art "Vera" is given to Kiseleva Vera Nikolaevna, honorary member of the Russian Academy of Arts, the President of the Moscow Public Fund for culture support and contemporary art development, for six-year organizational work of the festival «Traditions and Contemporaneity».

Honourable diplomas of the participants of the Sixth Moscow International Festival of Arts «Traditions and Contemporaneity» and special awards «Jury applause» are given to:

1. Anna Margulis, Moscow, Russia,

2. Matsegora Natalia, Tula, Russia,

3. Ovsiyenko Natalia, Moscow, Russia,

4. Glazkov Alexander, Moscow, Russia,

5. Nadejda Dobrodeyeva, Serpukhov, Russia,

6. Pavel Astaulov, Tambov, Russia,

7. Anara Abzhanova, Alma Ata, Kazakhstan,

8. "ROSarms", Zlotoust, Chelyabinsk Region, Russia,

9. Alexey Chirkov, St. Petersburg, Russia,

10. Evgeny Drabkin, St. Petersburg, Russia,

11. Alexander Nasekin, Cheboksary, Russia,

12. Diana Mayorova, Moscow, Russia.