Russia, 119501, Moscow, Veernaya str., h. 2 – 145

Phone/fax: +7(495) 933-71-16
Đhone: (multichannel): +7(495) 225-44-91
e-mail: kulturfond_ofis@bk.ru
www.artvera.ru


feedback

rus
About the festival  
The Festival 2017  
The Festival 2016  
THE FESTIVAL 2013  
THE FESTIVAL 2012  
THE FESTIVAL 2011  
The FESTIVAL 2010  
Laureates of the "Belief" Award
THE FESTIVAL 2009  
THE FESTIVAL 2008  
THE FESTIVAL 2007  
How to become a participant  
Charitable Auction  
Our awards  
MASS MEDIA ABOUT US  
Contacts  
News  

Laureates of the “Belief” Award

PAINTING

Nomination “For preservation of traditions in modern painting”

Michael G. Abakumov. People’s Artist of Russia (Kolomna, Russia) for the work “Holy protection”, 185ő155, canvas/oil, 2009

 

 

Nomination “For unique national originality

National Commission of Romania for UNESCO for the project “Romanian Art and Spirituality” (artists Badea Adriana, Paleologu Ciprian, Karp Violeta, Karp Vasile, Moraru teodor, Dumitrescu Zamfir) (Romania)

 

  

 

Nomination “For freshness of a sight“

Salim Shikhaliev (Azerbaijan) for the work “Apsheronsk memoirs”, 120ő100, oil/canvas, 2003.

 

 

Nomination “For a bright originality”

Anna Berezovskaya (Moscow, Russia) for the work “Early Spring”,

100ő105, oil/canvas, 2009.

 


Nomination ‘For conformity to the chosen technics”

Pasha Babenko (Ekaterinodar, Russia) for the work “The Great Still Life”, 195ő295, oil/canvas, 2010.

 

 

 

Nomination “For a long creative life and fidelity to art”

      Zverkov Efrem I., People’s Artist of the USSR (Moscow, Russia) for the work “Sprng”, 90ő106, oil/canvas, 2006.

 

 

Nomination “For preservation of a cultural heritage and memory of the artist”

Radoman Igor V., Honored Arts Worker of the RSFSR (Moscow, Russia) for the work “Summer in Gurzuf”, 120ő90, oil/canvas, 1951

 

 

Nomination “For multidimensionality of an image and sense”

Rinat Nasyrov (Kazan, the Republic of Tatarstan) for the work “Vedic Devats in Kazan”, 270ő340, oil/canvas, 2005.


 

 

Nomination “For diligence and professionalism”

Chingiskhan Khasaev (Grozny, Chechen Republic) for the work “2020. Grozny”, 72X102, oil/canvas, 2009.

 

 

GRAFFICS

Nomination “For exclusive execution of a branded series”

Federal State Unitary Enterprise Publishing Trade Center "Marka". Moscow, Russia) for postal series of 1942-1952.

 


Nomination “For preservation of a cultural heritage and memory of the artist”  
Orenburg regional Museum of fine arts (Orenburg, Russia) for the preservation of the cultural heritage of artist Vladimir Kibalchich


 

SCULPTURE

Nomination “For width of a plan and grandiosity of an embodiment”

Andrey Tyrtyshnikov (Moscow, Russia) for the monument to French architect Le Corbusier, 175ő85ő180, plaster, 2004.

 

 

PHOTOGRAPHY

 

Nomination “For acute vision

Nosova Svetlana (Moscow, Russia) for the photograph "Inflorescence", 80x120, 2009.




Nomination “For the love to the surrounding reality“

Anisimov Sergey (Salekhard, Russia) for a series of photographs "Northern Territory", 2009.


 

 

NominationFor multi-dimensional image and sense

Lidov Sergey (Moscow, Russia) for photographic work "Looking ahead", 100x120, 2009.  

 

 

Nomination “For a bright originality”

Zaytsev Vyacheslav, People’s artist of the Russian Federation (Moscow, Russia) for the “Metamorphosis” project, for the work “Composition”, 60ő80, 2009.  

 

 

APPLIED ARTS

                                                                                            

Nomination “For innovative experiment and novelty”

Kasatkin Kirill (Moscow, Russia) for his work "The mechanical fish”, 60x40, metal, brass, 2008.

 

 

 

MUSEUM BUSINESS

 

For quality, preservation and augmenting of the collection 

Mamontov Gallery (Moscow, Russia) for the preservation and promotion of the creative heritage of "Silver Age" artists M.A. Voloshin and K.F. Bogayevsky